Tema Stockholm den 21 augusti 2017

På Tema Stockholmsmotiv den 21 augusti har vi samlat akvareller, etsningar, oljemålningar och litografier av konstnärer som Ingegerd Beskow, Ferdinand Boberg, Stig Slas Claesson, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Mikael Frygelius, Bert Håge Häverö, Karl Höglund, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Frans Lindström, Madeleine Pyk, Elis Ryberg, Charles Sjöholm, Lars Tärning, Nils Tydén, Harry Wichmann, Bertil Widbrant och Sven X-et Erixson med flera.

Visning: fredag 18/8, lördag 19/8, söndag 20/8 och måndag 21/8

  • Order by

  • 3027 ETCHING
    Sold: SEK 150

    Sold den 21 augusti 2017
  • 8147 ETCHING
    Sold: SEK 500

    Sold den 21 augusti 2017
  • 8478 ETCHING
    Sold: SEK 100

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3036 ETCHING
    Hans Johanson, 1936, Stockholm, subject: 20x15,
    Sold: SEK 400

    Sold den 21 augusti 2017
  • 4054 ETCHING
    Sold: SEK 400

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3014 ETCHING
    Sold: SEK 1500

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3116 ETCHING
    Sold: SEK 700

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3060 ETCHING
    Sold: SEK 100

    Sold den 21 augusti 2017
  • 1024 ETCHING
    signed, Fjällgatan in Stockholm, subject: 20x29,
    Sold: SEK 200

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3056 LITOGRAPH
    Sold: SEK 200

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3100 LITOGRAPH
    Henri De Val, af Chapman, motivet: 41x30,
    Sold: SEK 200

    Sold den 21 augusti 2017
  • 3039 LITOGRAPH
    Sold: SEK 700

    Sold den 21 augusti 2017